Grupy

 • Grupa Akademicka

  Grupa Zielona-Biało-Czerwono nazywana przez wszystkich Akademicką powstała w 1996 roku. Pomysłodawcą i twórcą grupy jest Zbyszek Benowski zwany przez wszystkich Benkiem. Właśnie On zajął się organizacją całej strony technicznej, tak abyśmy mogli wyruszyć, a także znalazł przewodnika, którym był ks. Andrzej Kołodziejczyk. Zdecydował się zaryzykować prowadzenie grupy tworzonej właściwie w ostatniej chwili.
  Założeniem grupy jest, by szli w niej ludzie młodzi, którzy nie mogą się odnaleźć w innych grupach, a także ci, którzy chcieliby spróbować czym jest pielgrzymowanie.  Już od pierwszego dnia AKADEMICKA staje się prawdziwą wspólnotą.
 • Grupa Amarantowa

  Grupa amarantowa, jest grupą dekanatu Rzepin. Została założona w 1982 roku. Na początku szli w niej pielgrzymi z dekanatów: Kostrzyn, Krosno Odrzańskie, Rzepin i Sulęcin.
 • Grupa Biało-Czerwona

  To grupa, która była grupą organizującą l Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Gorzowskiej na Jasną Górę w roku 1982. Przez dalsze lata była grupą wiodącą na pielgrzymce. W 1998 roku grupa biało-czerwona nie wyruszyła z Gorzowa. Pielgrzymi, którzy zawsze chodzili w tej grupie poszli w innych grupach gorzowskich. W poprzednich latach grupę prowadził ks. Robert Tomalka, następnie ks. Sławomir Szocik.

   

  Obecnie przewodnikami grupy Biało-Czerwonej im. Jana Pawła II są: ks. Adrian Put oraz ks. Arkadiusz Wiącek 

   

 • Grupa Biało-Niebieska

  W 1986 roku ks. Stanisław Czerwiński wraz z osobami świeckimi, Ferdynandem Czerniakiewiczem i Grzegorzem Harlejczykiem stworzyli przy parafii NMP Królowej Polski grupę pielgrzymkową o barwach maryjnych Biało-niebieską. Grupa skupia młodzież i osoby starsze z następujących parafii, NMP Królowej Polski, Matki Bożej Różańcowej, Św. Wojciecha, św. Trójcy, Chrystusa Króla, Najświętszego Zbawiciela, oraz z parafii Trzebiszewo i Kostrzyna. Tradycją jest niesienie we wtorki i piątki brzozowego krzyża, który był kiedyś własnoręcznie ciosany przez ks. Stanisława Czerwińskiego w miejscowości Silna.
 • Grupa Brązowa

  Grupa Brązowa istnieje tak długo jak długo chodzi Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę diecezji zielonogórsko - gorzowskiej. Przed szesnastu laty po raz pierwszy z "białego kościółka" wyruszyła grupa, której opiekunami duchownymi byli bracia kapucyni a dokładniej O. Józef Koszarny, który był jej przewodnikiem przez sześć lat. Prawie zawsze grupa wyruszała z radosnym śpiewem piosenki franciszkańskiej: Niesiemy Wam wieść radosną franciszkańską nucąc pieśń powtarzając od wieków hasło Pokój i Dobro, pokój Wam... Sama nazwa grupy pochodzi od brązowego koloru habitów zakonnych braci mniejszych kapucynów. Od samego początku grupa ta była zaliczana do najliczniejszych. W jej szeregach szły zawsze dzieci, starsi i najliczniejsza grupa, która stanowiła młodzież nie tylko z naszej parafii ale z całego Gorzowa. Grupa brązowa na pierwszy rzut oka była podobna do innych grup. Jednakże miała kilka cech, które ją charakteryzowały.
 • Grupa Błękitna

  Pierwszy raz na Jasną Górę Grupa Błękitna wyruszyła 01.08.2011r. Jest to grupa, która powstała w Świebodzinie przy parafii Świętego Michała Archanioła.
 • Grupa Seledynowa

  ,,Seledynowa" - tak została nazwana nowopowstała grupa pielgrzymkowa w parafii św. Stanisława Kostki w Sulechowie w diecezji zielonogórsko - gorzowskiej, która w roku 2008, 2 sierpnia po raz pierwszy wyruszyła do Częstochowy.
 • Grupa Srebrna

  Grupa srebrna jest jedną z najmłodszych grup pielgrzymkowych. W 2006 roku po raz pierwszy wyruszyła na pielgrzymi szlak. Grupa wywodzi się ze Strzelec Krajeńskich.

   

  Przewodnikiem duchowym i pomysłodawcą grupy był ks. Mieczysław Łęcki, pracujący od roku w parafii. Na szlaku pielgrzymim obecni byli klerycy Paweł Rozkowiński z IV roku i Paweł Antczak z II roku z Seminarium w Paradyżu. Grupę głównie stanowiła młodzież.
 • Grupa Tęczowa

  W 1992r. w Kostrzynie n. Odrą powstała nowa parafia pod wezwaniem Matki Bożej Rokitniańskiej. Nie było kościoła jako budynku tylko opuszczony barak po więzieniu. Pierwszy proboszcz parafii ks. Zbigniew Wokotrub starał się najpierw stworzyć Kościół Duchowy - żywą wspólnotę. W swych kazaniach uświadamiał, że najważniejszy jest Kościół, jako wspólnota. Pierwszą mszę św. odprawił przed budynkiem baraku. Stopniowo przy włączaniu się parafian zaczęto przygotowywać barak na kaplicę, usunięto toalety, zerwano podłogę, położono drugą, postawiono drewniane stropy, przygotowano ołtarz, Pan Tytus wykonał stacje drogi krzyżowej. Powstał pomysł abyśmy co roku we wrześniu pielgrzymowali do Rokitna, aby pątniczym szlakiem i u tronu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej modlić się w intencji mającej powstać świątyni.

   

 • Grupa Złota

  Początki owiane są mroczną tajemnicą historii tak, że nawet najstarsi górale tego nie pamiętają. Legenda głosi, że Gorzów Wlkp. był pierwszą osadą, z której wychodziła GRUPA ZŁOTA. Wodzem pielgrzymki był wówczas ks. Edward Dajczak (obecnie biskup pomocniczy naszej diecezji). Do mrocznych zagadek historii należy fakt wymarcia tej grupy. Hipotez na ten temat jest wiele (tak jak z wyginięciem dinozaurów).

   

  Na całe szczęście w przyrodzie nic nie ginie. Idea pielgrzymki odrodziła się we wspaniałym grodzie Świebodzin. Dwaj najtwardsi pielgrzymi: Czesław Karatucha i ks. Robert Tomalka przetrwali i zapoczątkowali ruch pielgrzymkowy w tym grodzie.