Historia

Pierwsza Piesza Pielgrzymka z Gorzowa na Jasną Górę wyruszyła w 1983 roku, którą zorganizował i poprowadził ks. Witold Andrzejewski. Była to pielgrzymka, która przecierała szlak pielgrzymi. Uroczyste wyjście wszystkich, którzy zjechali z wielu miejscowości naszej diecezji odbywało się przy dźwiękach orkiestry z Gorzowa Wlkp. Ludzie, którzy zbierali się wokół księdza Andrzejewskiego, duszpasterza akademickiego pomagali w organizacji pielgrzymki, tworzyli główny sztab tzw. Bazę pielgrzymki. A było wiele do zrobienia i ustalenia aby w następnych latach, pielgrzymka mogła przejść bez problemów i jak najkrótszą drogą do Pani Jasnogórskiej. Po dziesięciu latach kolejnym kierownikiem został ks. Zbigniew Samociak, w latach 1993-1999 stał na czele ruchu pielgrzymkowego Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.


Następnie przez rok kierownikiem pielgrzymki był ks. Andrzej Kołodziejczyk
- Kierownikiem pielgrzymki byłem jeden raz, w 2000 roku. Był to Rok Jubileuszowy. Była to XVIII Piesza Pielgrzymka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na Jasną Górę. Ostania pielgrzymka wspólna, Zielonej Góry i Gorzowa.
Od 2001r. do 2012r. pielgrzymką kierował ks. Andrzej Tomys.
W 2013 roku Pielgrzymkę poprowadzi ks. Andrzej Wręczycki.

 

Na początku wychodziło z Gorzowa ok. 3 tys. Pielgrzymów podzielonych na grupy o poszczególnych kolorach np.: biało-czerwona, brązowa, biało-zielona, srebrna, amarantowa, zielona, biało-niebieska. Każda grupa ma swojego opiekuna- kapłana obdarzonego tytułem: przewodnik grupy. W grupie znaczący udział mają osoby będące animatorami, tworzący służbę medyczną, grupę muzyczną. Bogactwo grupy stanowią sami pielgrzymi, różnego wieku, zawodu i stanu (m.in. siostry zakonne, klerycy). Przez kolejne lata, jedne grupy się rozpadały, tworzyły nowe z już powstałych, powstawały w niektórych ośrodkach nowe, które zgłaszały chęć pójścia w pielgrzymce. Od roku 1991, część grup rusza z Gorzowa a część z Zielonej Góry, krocząc oddzielnie aż do Gostynia gdzie następowało połączenie i odtąd tworzyli jedną wspólnotę pielgrzymkową -razem nawet 12 grup. Pojawiła się grupa namiotowa. W roku 2001 podjęto myśl, aby grupy wyruszające z Zielonej Góry kroczyły nową trasą a tym samym samodzielnie, aż w okolice Częstochowy i tam nastąpiło połączenie i wspólne wejście na Jasną Górę. Tam także łączymy się z pielgrzymkami idącymi samodzielną trasą z Głogowa oraz uczestnikami pielgrzymki nauczycieli - "Warsztaty w drodze".